Plzeňský kraj se prostřednictvím Paktu zaměstnanosti aktivně zapojuje do tvorby nové oborové soustavy středního odborného vzdělávání. Hlavní principy nové struktury jsme Vám představili v lednu v souvislosti s veřejnou konzultací návrhu.
Upravený, stále však pracovní návrh, byl představen 29. května 2025 na MŠMT. Dokumenty z jednání jsou volně k dispozici na stránce Aktuality a události | Střední odborné vzdělávání. Kromě prezentace zde naleznete i excelovou tabulku Podklad pro nařízení vlády a soustavě oborů vzdělávání.
Další prostor pro odbornou diskusi k jednotlivým skupinám oborů přinášejí navazující kulaté stoly, v rámci kterých se snažíme aktivně ovlivňovat návrh na základě zkušeností s úpravou školních vzdělávacích programů a konkrétních požadavků významných zaměstnavatelů z Plzeňského kraje.
Hlavní novinky v kostce
Namísto desítek podobných oborů vznikne společný základ s různými zaměřeními, která budou jasně popsána v rámcových vzdělávacích programech. To umožní školám větší flexibilitu a žákům lepší orientaci. Nový systém podporuje vertikální i horizontální prostupnost – například propojení výučního listu s maturitou nebo možnost přechodu mezi příbuznými obory.
Jako konkrétní příklad změny můžeme uvést pro Plzeňský kraj klíčový obor 23-H-01 Výroba a oprava strojů, který podle předloženého návrhu zahrnoval tři jasně definovaná zaměření: Strojní mechanik/mechanička, Nástrojař/nástrojařka, Strojník/strojnice. Na základě našich připomínek by mělo dojít k dalšímu rozšíření, kdy by měl být pod tento obor začleněn také obor Obráběč/obráběčka kovů. Tato změna by měla být reflektována i v názvu širokého oboru. Tato zaměření byla dříve vedena jako samostatné obory (např. 23-51-H/01 Strojní mechanik, 23-52-H/01 Nástrojař), což vedlo k roztříštěnosti a nejasnostem v obsahu výuky. Nově jsou sloučena pod jeden rámcový vzdělávací program s možností profilace podle potřeb trhu práce a regionálních specifik. Zároveň jsou obory propojeny s maturitními obory Mechanik strojů a zařízení a Mechanik seřizovač, což umožňuje žákům získat nejen výuční list, ale i maturitu – a tím i lepší uplatnění na trhu práce nebo možnost dalšího studia.
Některé skupiny se slučují (např. textilní a kožedělná výroba), jiné se rozdělují (např. chemie na silikáty a technickou chemii). Přibývají i nové skupiny, jako např. Dopravní prostředky, ve které budou nově integrovány obory s vazbou na dopravu, přičemž reflektována je elektromobilita a nechybí ani nové zaměření Mechanik/mechanička kolejových vozidel.
Zavádějí se nové obory jako Mechatronika nebo Kybernetická bezpečnost, naopak zaniknou ty, o které není dlouhodobě zájem (např. Papírenské práce). Mechatronice jsme se intenzivně věnovali před třemi lety, kdy se nám podařilo potřeby zaměstnavatelů v souvislosti s automatizací a robotizací promítnout do oborové nabídky a školních vzdělávacích programů v Plzeňském kraji (psali jsme ZDE). Tyto zkušenosti jsme využili i v rámci připomínkování na národní úrovni, kde jsme prosadili, aby byl tento nový obor koncipován nikoli jako obor kategorie M (maturitní obor), nýbrž kategorie L (maturitní obor s výučním listem a vyšším podílem praxe), což lépe odpovídá požadavkům praxe a regionálních zaměstnavatelů.
Logistika představuje další klíčový obor z pohledu potřeb zaměstnavatelů, kterému jsme se v uplynulých letech intenzivně věnovali (viz článek Inovujeme vzdělávací nabídku pro logistiku). Také na národní úrovni dochází k významným změnám, které směřují stejným směrem. Nově by měla vzniknout třístupňová struktura oborů: Manipulant logistiky (kategorie E), Operátor logistiky (kategorie H) a maturitní obor Logistik (kategorie L), zatímco obory Logistické a finanční služby a Manipulant poštovního provozu a přepravy budou zrušeny.
Zapojení zaměstnavatelů je stále vítané!
Návrh nové oborové soustavy zůstává otevřený odborné diskusi – nejen v této fázi, ale především při tvorbě nových rámcových vzdělávacích programů (RVP). Vaše zkušenosti a požadavky na absolventy jsou zásadní pro to, aby vzdělávání co nejlépe odpovídalo skutečným potřebám trhu práce. I nadále se budeme aktivně podílet na finalizaci návrhu inovované oborové struktury na národní úrovni. Pro příští rok připravujeme kulaté stoly a průzkumy, které pomohou tyto změny promítnout do Plzeňského kraje v souladu s regionálními specifiky a potřebami klíčových zaměstnavatelů.