Přinášíme druhé ze série článků o vzdělávání v Plzeňském kraji. Tentokrát se podíváme na vývoj počtu žáků na středních školách.
Na 54 středních školách, z nichž 43 zřizoval Plzeňský kraj, studovalo v roce 2021 přes 22 tisíc žáků.Většina středních škol se potýkala do roku 2018 s úbytkem žáků, v následujících letech se dařilo počty navyšovat nebo alespoň stabilizovat. Gymnázia v Plzeňském kraji si obvykle udržela stabilní počty žáků. Významně ale ubylo žáků průmyslových škol. O vysoké počty žáků většinou přišly střední školy v příhraničních okresech. Některým školám se podařilo velmi nepříznivý trend z předchozích let obrátit a počty žáků začít opět zvyšovat. Nyní do středních škol konečně přicházejí populačně silnější ročníky. Počet žáků nastupujících do 1. ročníků mezi roky 2020 a 2021 vzrostl o téměř 10 %. Počet žáků ve středních školách by měl kulminovat v roce 2026.
Nejvíce žáků (10 tisíc) studuje obory středního odborného vzdělání s maturitou. Počty žáků těchto oborů do roku 2015 klesaly, ale od této doby opět rostou. Dlouhodobě stabilní zůstává počet žáků gymnázií, který se pohybuje kolem 6 tisíc.
Počty žáků oborů středního odborného vzdělávání s výučním listem klesly z 6,5 tis. žáků v roce 2006 na 4,2 tisíce v roce 2017, od té doby do roku 2021 vzrostl tento počet na 4,7 tisíce. Počet žáků odborného vzdělávání s maturitou a odborným výcvikem klesl mezi lety 2009 a 2019 o téměř 30 %. I zde se propad podařilo zastavit. V roce 2021 studovalo tyto obory 1,4 tis. žáků. Dramaticky klesly počty žáků nástavbového studia, ale v posledních letech začínají opět narůstat.
Nepopiratelným úspěchem Plzeňského kraje je, že navzdory nepříznivému demografickému vývoji se v minulých letech podařilo stabilizovat či zvyšovat počty žáků o oborů nejvíce poptávaných na trhu práce, což je slibný základ pro směřování žáků z přicházejících populačně silnějších ročníků.
Z pohledu oborů nižšího středního vzdělání se v posledních letech dařilo především oboru Pečovatelské služby, kterému se zvýšil počet žáků trojnásobně od roku 2006. V posledních letech se zvyšovaly počty rovněž oboru Strojírenské práce, od roku 2014 více než dvojnásobně. Naopak k velkému úbytku žáků došlo u nejpočetnějšího oboru Stravovací a ubytovací služby, kterému klesly počty žáků od roku 2006 o více než 40 %.
V případě početnějších oborů středního vzdělání s výučním listem v období 2018-2021 počty žáků většinou vzrostly, nejvíce oboru Elektrikář – silnoproud (o 62 %) a Truhlář (47 %), avšak v tomto případě zůstaly počty žáků o 40 % nižší než v roce 2006. Dynamický vývoj zaznamenal obor Obráběč kovů. Počet žáků tohoto oboru prošel růstem i poklesem a v roce 2021 byl téměř stejný jako v roce 2006. Nejpočetnějšímu oboru Kuchař – číšník klesly počty žáků ve sledovaném období prakticky na polovinu.
Nejpočetnějším oborem úplného odborného vzdělání s maturitou a odborným výcvikem byl po většinu sledovaného období obor Mechanik seřizovač. Počet žáků tohoto oboru kulminoval v roce 2017, ale poté se snížil téměř na hodnoty roku 2006. Podařilo se zastavit dlouhodobý pokles dříve početně nejvýznamnějšího oboru Mechanik elektrotechnik. Počet žáků klesl od roku 2006 na polovinu, ale od roku 2014 opět roste.
V případě nejvýznamnější skupiny oborů úplného odborného středního vzdělání s maturitou se zvýšily počty žáků ve sledovaném období spíše u méně početných oborů. Výjimkou byl obor Informační technologie s růstem o 113 %. Nejvíce žáků v Plzeňském kraji studovalo po celé sledované období obor Obchodní akademie. Zaměstnavateli velmi poptávaný obor Elektrotechnika přišel mezi lety 2006 a 2013 téměř o 400 žáků (tj. o 42 %), od té doby počty opět rostly o více než 100 žáků.
Významné ztráty žáků zaznamenaly obory nástavbového studia. Výjimkou byl obor Provozní elektrotechnika, kterému se podařilo počty naopak zvýšit.