Přinášíme Vám třetí článek s výsledky monitorovacího šetření zaměstnavatelů za rok 2019 v Plzeňském kraji. Tentokrát jsme se zaměřili na strukturu zaměstnanosti podle cizí státní příslušnosti.
Monitorovací šetření potvrdilo značnou závislost zaměstnavatelů v Plzeňském kraji na pracovní síle ze zahraničí. Nejčastěji zaměstnávali cizince zaměstnavatelé z odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu (80 %). Ve zpracovatelském průmyslu zaměstnávalo cizince 69 % firem. Oproti tomu žádné cizince dle průzkumu nezaměstnávaly firmy ze sektorů těžba a dobývání a činnosti v oblasti nemovitostí, které byly ovšem v průzkumu velmi málo zastoupené.
Celkově převažují mezi zaměstnanými cizinci v ČR občané zemí EU. Nejvíce cizinců z nečlenských zemí EU pracuje v zemědělství a stavebnictví. Občané Slovenské republiky jsou nejčastěji zaměstnáni v odvětvích peněžnictví a pojišťovnictví, výroba elektřiny a plynu, zásobování vodou a veřejná správa. Občané EU mimo SR jsou nejčastěji zaměstnáni v profesních, vědeckých a technických činnostech, kulturních činnostech a zpracovatelském průmyslu. Nejčastěji uváděné země původu cizinců (mimo Slovenska) jsou Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko, Německo a Polsko.
Struktura zaměstnaných cizinců nevykazuje u různě velkých organizací výrazné rozdíly. Velké organizace zaměstnávají cizince zhruba třikrát více než organizace malé (do 49 zaměstnanců).
Z porovnání grafů vyplývá různá intenzita využívání zaměstnávání cizích státních příslušníků. Největší měrou jsou cizí státní příslušníci zaměstnáni ve zpracovatelském průmyslu. Na celkovém počtu organizací, jež zaměstnávají cizince, se zpracovatelský průmysl podílí 48 % a na celkovém počtu zaměstnaných cizinců 74 %. S velkým odstupem následuje doprava a skladování, která se na celkovém počtu organizací zaměstnávajících cizince podílí 6 % a zaměstnává 8 % z celkového počtu cizinců v Plzeňském kraji.