V roce 2019 zvolnil reálný růst HDP Česka na 2,3 %, což bylo meziročně o 0,9procentního bodu (p. b.) méně. Plzeňský kraj zaznamenal s hodnotou 0,3 % v mezikrajském srovnání třetí nejnižší růst. Celkově zaznamenalo zpomalení růstu pět krajů, zatímco v devíti ostatních krajích přírůstek HDP zrychlil. Ze všech krajů dosáhl v roce 2019 nejvyššího růstu HDP Středočeský (o 5,1 %).
K růstu HDP Česka v roce 2019 nejvíce přispěly služby, ovšem jejich příspěvek byl nižší než v roce předešlém. Naopak příspěvek průmyslu stoupl.
Plzeňský kraje se v HDP na obyvatele za posledních deset let přiblížil průměru EU o 3,8 % a aktuálně dosahuje 81 %, což je v mezikrajském srovnání 5. nejvyšší hodnota. Je nutné poznamenat, že srovnání HDP na obyvatele je do jisté míry zkresleno o dojížďku do zaměstnání a rozdíly cenových hladin mezi regiony. Hodnota ukazatele je tak „nadhodnocená“ v případě Prahy, a naopak „podhodnocená“ u jiných krajů. Nominálně dosáhl v roce 2019 HDP na osobu v Plzeňském kraji 474 tis. Kč, což je v mezikrajském srovnání 5. nejvyšší hodnota.
Rozdíl mezi hlavním městem a dalšími kraji ale není tak výrazný v případě čistého disponibilního důchodu domácností. Zatímco HDP na osobu vyjadřuje ekonomickou výkonnost regionu, disponibilní důchod představuje rozdíl mezi peněžními příjmy a výdaji domácností daného regionu. V Plzeňském kraji dosahuje důchod na obyvatele 265 tis. Kč, což je třetí nejvyšší hodnota po Praze (364,3 tis. Kč) a Středočeském kraji (283,8 tis. Kč).
První kompletní ekonomické údaje z ČSÚ za rok 2020 ukazují na snížení výkonu. Podle předběžného odhadu klesl hrubý domácí produkt (HDP) v České republice v roce 2020 o 5,6 %. Nejhlubšího meziročního propadu dosáhla česká ekonomika ve 2. čtvrtletí, kdy kromě služeb a maloobchodu, které byly přímo ovlivněny vládními restrikcemi, svou činnost omezily také některé průmyslové podniky v Česku i Evropě. Situace při druhé vlně opatření, která připadla zejména na 4. čtvrtletí roku, byla odlišná – průmyslová výroba včetně zahraničního obchodu totiž nebyla ve velké míře přerušena, a tak meziroční pokles HDP zůstal na 5,0 %, přičemž mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 0,3 %.
Zdroje:
- ČSÚ: Čtvrtletní účty.
- ČSÚ: Statistika&My.
- ČSÚ: Ukazatele v regionálním členění.
- PZ PK: Observatoř zaměstnanosti.