Před dvěma měsíci jsme úvodní konferencí zahájili proces tvorby Strategie rozvoje lidského kapitálu Plzeňského kraje. V rámci konference byly ustanoveny dvě základní pracovní skupiny: Kompetence a Potenciál. Na konferenci a navazujícím jednání pracovních skupin jsme se shodli na základních východiscích strategie:
- Zaměření na potřeby obyvatel, tj. vytvoření předpokladů a vhodných podmínek pro rozvoj potenciálu každého člověka v Plzeňském kraji.
- Orientace na reálné, ale ambiciózní cíle v oblasti působnosti Plzeňského kraje a našich partnerů.
- Rozvoj lidského kapitálu postavený na inovacích a přizpůsobení se moderním trendům na trhu práce
V dubnu a květnu jsme se věnovali doplnění vstupních poznatků, zpracovali shrnutí analytických poznatků formou tematických SWOT analýz a definovali hlavní problémy a možnosti řešení. Aktuálně probíhá projednání těchto podkladů v rámci pracovních skupin, jejich připomínkování a doplnění.
Pracovní skupina Potenciál se sešla ve čtvrtek 23.5. ve Vědeckotechnickém parku v Plzni. Jednání se zúčastnilo přes 30 odborníků na řešená témata: zástupci firem, škol, neziskových organizací i státních a krajských institucí. Oblast zájmu byla pro potřeby jednání strukturována pomocí 3 dílčích SWOT analýz:
- Další vzdělávání a kariérové poradenství
- Cizinci
- Znevýhodněné skupiny na trhu práce
V rámci první oblasti (Další vzdělávání a kariérové poradenství) bude strategie směřovat k využití silných stránek v podobě kapacit krajem zřizovaných organizací (Krajské centrum vzdělávání, střední školy) a rozvoje vnitrofiremního vzdělávání v kombinaci s příležitostmi, které přináší zejména implementace Národního plánu obnovy v podobě transformace Informačních a poradenských středisek Úřadu práce a vzniku jednotné databáze dalšího vzdělávání. Cílit chceme na zvyšování vnitřní motivace obyvatel k celoživotnímu učení.
V rámci druhé oblasti jsme se shodli na potřebě komplexněji pojatých potřeb cizinců jako nezbytného předpokladu optimálního uplatnění jejich potenciálu. I zde chceme maximálně využít potenciál krajem zřizovaných organizací, v tomto případě zejména Centra lidských zdrojů Plzeňského kraje, ale také kapacit a zkušeností neziskových organizací a některých obcí. Jako hlavní příležitosti vnímáme možnost využití kvalifikace cizinců, ale také získávání vysoce kvalifikovaných pracovních sil ze zahraničí. Slabým místem v této oblasti je na straně organizací a firem dosud neostatečný přehled o kvalifikaci a pracovních zkušenostech cizinců a na straně cizinců omezené možnosti (časové, finanční apod.) pro vzdělávání a integraci.
Znevýhodněné skupiny na trhu práce zahrnuje různé cílové skupiny počínaje osobami se zdravotním postižením (OZP), přes ekonomicky neaktivní osoby a osoby 50+ až po osoby s nízkou kvalifikací. Výhodné postavení Plzeňského kraje vychází z relativně nízkého počtu dlouhodobě nezaměstnaných osob. Zásadní problém ovšem představuje rostoucí podíl osob s nedokončeným vzděláním a vzhledem k demografickému vývoji nedostatečně rozvinutý Age management. Zásadní hrozbu zde představují rostoucí nároky na kompetence zaměstnanců, ale například také prekarizace práce, kterou může přinést rozvoj flexibilních forem práce, který lze jinak chápat jako jednu z hlavních příležitostí.