Základní kvantitativní faktor pro rozvoj lidského kapitálu v Plzeňském kraji představuje demografický vývoj. Pro trh práce bude zásadní, jak se v regionu podaří stabilizovat cizince, kteří tvoří hlavní zdroj populačního růstu, ale také využít dosud nevyužitý potenciál znevýhodněných osob na trhu práce, což jsou skupiny, které čelí významným překážkám při hledání zaměstnání, udržení práce nebo dosažení rovného přístupu k pracovním příležitostem.
Kvantitativně nejvýznamnější a neustále rostoucí skupinu osob znevýhodněných na trhu práce s velkým a plně nevyužitým potenciálem představují vzhledem k demografickému vývoji osoby 50+. Z grafu vyplývá, že do věku 50+ v nejbližších letech vstoupí v Plzeňském kraji nejsilnější ročníky. Zároveň se v posledních letech zásadně zvýšil počet osob v předdůchodovém věku. U osob starších 50 let se někdy hendikepy ztěžující vstup na trh práce kumulují. Tyto osoby se často potýkají s nízkou úrovní digitálních kompetencí a nedostatečnou znalostí ovládání moderních technologií. Značně limitující jsou také různá zdravotní omezení. Zdánlivá flexibilita daná již odrostlými dětmi je snižována častou nutností péče o zestárlé rodiče. Pro udržení konkurenceschopnosti v měnících se podmínkách na trhu práce bude proto zásadní zaměřit se na podporu adaptability a kariérní mobility starších pracovníků a pracovníků ve středním věku. Kromě vzdělávání a poradenství by součástí funkčního age managementu mělo být také přizpůsobování pracovních podmínek specifickým potřebám stárnoucích zaměstnanců s cílem zlepšit jejich produktivitu a podpořit zdravější a delší pracovní život. Statistika ČSSZ (data za rok 2023) ukazuje, že průměrná délka nemocenské ve věku 60+ je 51 dnů, zatímco ve věku 30-39 let je to polovina (24 dnů). Za poslední 10 let se v Plzeňském kraji více než zdvojnásobil počet pracujících důchodců, kteří v roce 2021 tvořili 10,7 % všech zaměstnaných (SLDB, 2021). V zemích, které se dlouhodobě potýkají se stárnutím populace, jako je například Japonsko, dosahuje podíl pracujících důchodců až čtvrtiny pracovních sil.
Analytici OECD aktuálně zpracovávají na toto téma srovnávací studii, jejímž cílem je zmapování situace ve vybraných zemích OECD a shromáždění osvědčených aktuálních postupů pro usnadnění lepší volby povolání pro pracovníky ve středním a vyšším věku. Studie se účastní Velká Británie, USA a Rakousko a Česká republika. Dne 27. listopadu mise OECD navštíví Plzeňský kraj a dne 28. listopadu Ústecký kraj, které byly po diskusi s experty OECD vybrány díky svým regionálním specifikům a spolupráci s pakty zaměstnanosti. Studijní návštěva v Plzeňském kraji, organizovaná ve spolupráci s Paktem zaměstnanosti Plzeňského kraje, se bude skládat ze dvou částí. V rámci dopolední části se uskuteční diskusní setkání na Úřadu práce, odpoledne návštěvy klíčových zaměstnavatelů v regionu. Příklady dobré praxe budou představovat Plzeňský Prazdroj, Škoda Group a ZF Engineering Plzeň, zapojí se také zástupci dalších společensky odpovědných zaměstnavatelů, zaměstnavatelských svazů, poradenských institucí či odborů.
Na konkrétních opatřeních pro optimalizaci využití potenciálu osob v předdůchodovém a časně důchodovém věku a podporu flexibilního zaměstnání budeme v rámci implementace právě dokončené Strategie rozvoje lidského kapitálu spolupracovat s našimi partnery. První konkrétní aktivity již připravujeme ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR.