V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 2 123 osob. O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádali především lidé, kteří pracovali v oblasti služeb. Obdobná situace panuje i u firem a subdodavatelů z oblasti automobilového průmyslu
V tomto měsíci celkový počet uchazečů o zaměstnání stoupl na 13 142 a podíl nezaměstnaných osob na 3,2 %.
Plzeňský kraj, který dlouhodobě patřil k regionům s nejnižší nezaměstnaností si tak v mezikrajském srovnání dále pohoršil a aktuálně mu náleží až 8 místo.
Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán v šesti okresech, nejvíce pak v okresech Plzeň-město (+ 10,5 %) a Domažlice (+ 8,0 %). Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Klatovy (- 1,6 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší, než republikový průměr vykázal okres Tachov (3,8 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Plzeň – jih (2,3 %).
Zároveň z evidence lidé odcházejí, nábor nových zaměstnanců se zcela nezastavil. Během května tak z evidence odešlo 1 316 osob. V souvislosti s uvolňováním ochranách opatření dochází k obnově ekonomických aktivit v oblasti řemesel a služeb. Opět se zvýšila poptávka po zámečnících, tesařích, svářečích, prodavačích, montážních dělnících a pracovnících v soc. službách.
Zatímco nezaměstnanost stoupá zatím pozvolně, počet volných pracovních míst ubývá výrazně rychlejším tempem. Kraj evidoval k 31. 5. 2020 celkem 30 563 volných pracovních míst, což bylo o 4338 méně než v předchozím měsíci a o 8 936 méně než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Klatovy a Plzeň-sever (shodně 0,6).
K zpomalení nárůstu nezaměstnanosti v tuto chvíli nepochybně přispívá široce využívaný program ochrany zaměstnanosti Antivirus, který již pomohl ochránit 43 394 nejohroženějších pracovních míst na základě 2 382 předložených žádostí o poskytnutí příspěvku na náhradu mzdy. Úspěšnost žádostí byla 99,1 %. Celkem tak bylo uzavřeno 2361 dohod a vyplaceno 412 412 282,- Kč. O podporu nejčastěji žádali zaměstnavatelé působící v oblasti služeb (cestovní ruch, pohostinství, doprava), ale také firmy z oblasti strojírenství a automotive.
„Jasnější situace bude pravděpodobně ve třetím čtvrtletí o uvolnění restrikcí, kdy předpokládáme, že se někteří uchazeči vrátí ke svým původním zaměstnavatelům. Na druhou stranu zase uplyne standardní dvouměsíční výpovědní doba, po které můžeme očekávat další příliv nezaměstnaných do evidence. Pro srovnání, např. v USA, kde ochrana zaměstnanců téměř neexistuje, kde lze říci zaměstnanci ať zítra nechodí, nezaměstnanost stoupla okamžitě o řád desítky miliónů nezaměstnaných. U nás to může mít zpoždění díky podpůrným programům jako je Antivir, a o ty dva měsíce výpovědní doby“ komentuje situaci Zdeněk Novotný, ředitel krajská pobočky Úřadu práce v Plzni a dodává, že klíčové pro rozvoj naší ekonomiky bude, jak se po odeznění koronavirových opatření rozběhne zejména automobilový průmysl. Stejně jako další odborníci nicméně očekává, že situace na trhu se bude dále zhoršovat a výjimečně dobrá situace před koronavirovou krizí se jen tak nevrátí.
Zdroje:
- Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Plzni. Měsíční statistická zpráva, květen 2020.
- Zdeněk Novotný, Úřad práce – Krajská pobočka v Plzni.
- Observatoř trhu práce Teritoriálního paktu zaměstnanosti v Plzeňském kraji