Počet uchazečů o zaměstnání meziměsíčně stoupnul o 58 osob. Podíl nezaměstnaných osob stagnoval na 2,7 %. Aktuálně Úřad práce eviduje 11 212 uchazečů o zaměstnání. Nově zaevidováno bylo 2 411 osob, zatímco 2 353 uchazečů z evidence odešlo.
Výrazně odlišný vývoj nebyl zaznamenán ani napříč okresy. Mírný meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán ve třech okresech, nejvíce v okrese Domažlice. Mírný meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán ve čtyřech okresech, nejvíce v okresech Tachov a Klatovy.
Nezaměstnanost napříč jednotlivými kraji mírně stoupla (nejčastěji o 0,1 p. b.) nebo stagnovala na hodnotách z minulého měsíce. Celorepublikový průměr stoupl o 0,1 p. b. na 3,5 %. V mezikrajském srovnání si Plzeňský kraj kraji polepšil a aktuálně drží sdílené 3.-4. místo společně se Zlínským krajem, jen 0,1 p. b. za Jihočeským krajem a 0,2 p. b. za Pardubickým krajem, který je dlouhodobě v čele této tabulky. Na opačném konci tabulky se nachází Ústecký kraj s 5,3 %
Počet hlášených volných pracovních míst se v posledních měsících snižuje jen mírně, a i v tomto měsíci pokles zpomalil. K 30. 9. 2022 kraj evidoval celkem 22 446 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 176 nižší než v předchozím měsíci a o 9 570 nižší než ve stejném měsíci minulého roku.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru už 0,5 uchazeče. Tachov s hodnotou 0,3 patří dále k okresům s nejvyšším napětím na trhu práce. Mezi 10 okresů v ČR s nejvyšším napětím na trhu práce patří také okresy Plzeň-jih a Plzeň-město a obdobné hodnoty (dvě volná místa na jednoho uchazeče o zaměstnání) vykazují také okresy Klatovy a Domažlice. Ve středu tabulky se nacházejí Rokycany a Plzeň-sever s hodnotou 0,9.
Z celkového počtu volných pracovních míst bylo 5 146 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 17 300 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.
Zdroj:
Úřad práce České republiky – krajská pobočka v Plzni.
Observatoř zaměstnanosti Plzeňského kraje