Míra nezaměstnanosti se meziměsíčně nezvýšila, počet volných pracovních míst dále roste.
V tomto měsíci celkový počet uchazečů o zaměstnání klesl o 78 na 14 518 osob, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 29 567 a podíl nezaměstnaných osob zůstal na 3,6 %.
Rovněž na republikové úrovni se nezaměstnanost výrazně nezvýšila a zůstává na 4,3 %. V mezikrajském srovnání si Plzeňský kraj o dvě příčky polepšil a aktuálně mu společně s Jihočeským krajem náleží sdílené 5.-6. místo.
V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 1 699 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 850 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 203 osob. Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán ve dvou okresech, nejvíce pak v okrese Plzeň-jih (+ 1,9 %). Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán v pěti okresech, nejvíce pak v okresech Tachov (- 2,5 %) a Rokycany (- 2,2 %).
Počet volných pracovních míst meziměsíčně stoupl o 1 427 na 29 567 osob, což je o 10 265 méně než ve stejném měsíci minulého roku, kdy jejich počet dosáhl s hodnotou 39 832 osob svého historického maxima. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,5 uchazeče. Všech 7 okresů Plzeňského kraje se nachází mezi 20 okresy s nejvyšším napětím na trhu práce. Nejvíce volných pracovních míst (5) na jednoho uchazeče připadá v okrese Tachov, kterému v tomto ohledu patří celorepublikově 2. místo.
Nárůst volných pracovních míst, který znovu začal v listopadu loňského roku, tak pokračuje, a dokonce nabírá na dynamice. Většina volných pracovních míst se nachází ve zpracovatelském průmyslu. Díky epidemiologické situaci je obtížené tuto potřebu saturovat pracovní silou ze zahraničí.
Z celkového počtu volných pracovních míst bylo 5 635 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 23 931 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také zahraniční zaměstnance.
Zdroje: