Podíl nezaměstnaných osob setrval na hodnotě 3,0 %, počet neobsazených pracovních míst mírně poklesl o 1,4 %.
Počet uchazečů o zaměstnání meziměsíčně vzrostl o 63, aktuálně Úřad práce eviduje 12 677 osob. Nově zaevidováno bylo 1 759 osob, 1 696 uchazečů z evidence během srpna odešlo.
Meziměsíční nárůst počtu nezaměstnaných byl zaznamenán v pěti okresech našeho regionu, nejvíce v okresech Domažlice (7,7 %) a Tachov (2,9 %). K poklesu naopak došlo ve dvou okresech, z toho nejvíce v Plzni – městě, a to o -2,3 %.
Podíl nezaměstnaných osob Plzeňského kraje zůstal na hodnotě 3,0 %. K nárůstu o 0,3 % došlo v okrese Domažlice, nárůst o 0,1 % zaznamenaly shodně okresy Klatovy a Tachov. Pokles byl zaznamenán pouze v Plzni – městě (-0,1 %). Okresy Plzeň – jih, Plzeň – sever a Rokycany setrvaly na hodnotě minulého měsíce.
Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než krajský průměr vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okrese Tachov (3,6 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Plzeň-jih (2,1 %).
V ČR i v řadě ostatních krajů včetně Plzeňského a Prahy se nezaměstnanost v srpnu většinou nezměnila, v pěti krajích mírně vzrostla o 0,1 % – jednalo se o kraje Vysočina, Pardubický, Zlínský, Liberecký a Karlovarský.
Nejnižší podíl nezaměstnaných drží i nadále Praha s 2,9 %, následují kraje Plzeňský a Vysočina s hodnotou 3,0 %. Na opačném konci tabulky je i tentokrát Ústecký kraj s 6,0 % a Moravskoslezský s 5,4 %. Hodnota za celou ČR činí i tento měsíc 3,8 %.
Oproti minulému měsíci se počet volných pracovních míst snížil o 259 míst na celkových 18 699. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,7 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Klatovy, Plzeň – sever a Rokycany (shodně 0,9).
Z celkového počtu volných pracovních míst bylo 4 841 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 13 858 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.
Zdroj: